четвер, 4 вересня 2008 р.

Гандбол

ДАНИНА ТРАДИЦІЇ Й ПЕРЕДСЕЗОННИЙ ПОЛІГОН
Х Міжнародний меморіал заслужених будівельників України Івана Соболевського і Бориса Бєлікова. Запоріжжя. 21 – 25 серпня. Палац спорту ВАТ «Трест «ЗАБ». Головний суддя – С. Мосієвич (Запоріжжя).

«ЗНТУ-ЗАБ» (Запоріжжя) – «Шахтар-Академія» (Донецьк) – 34:21, «Портовик» (Южний) – 30:37, «Каустик» (Волгоград, Росія) – 28:35, «СКА-Мінськ» (Білорусь) – 20:34, «Динамо» (Полтава) – 33:21, «Аркатрон» (Мінськ, Білорусь) – 38:31; «Шахтар-Академія» — «Каустик» — 26:35, «Динамо» — 30:28, «Аркатрон» — 30:28, «СКА-Мінськ» — 37:37, «Портовик» — 30:27; «Портовик» — «Динамо» — 29:23, «Аркатрон» — 38:32, «Каустик» — 23:35; «Динамо» — «Аркатрон» — 32:31, «СКА-Мінськ» — 27:32, «Каустик» — 22:38; «Каустик» — «Аркатрон» — 37:18, «СКА-Мінськ» — 32:28; «СКА-Мінськ» — «Аркатрон» — 45:18. Підсумкове становище: «Каустик» — 12 очок, «СКА-Мінськ» — 9, «Шахтар-Академія» — 7, «Портовик» і «ЗНТУ-ЗАБ» — по 6, «Динамо» — 2, «Аркатрон» — 0.

Один із найяскравіших періодів історії запорізького гандболу – шістдесяті роки, коли чоловіча команда тресту «Запоріжалюмінбуд» неодноразово посідала призові місця в чемпіонатах Радянського Союзу. Її успіхи нерозривно пов'язані з іменами двох керуючих трестом – заслужених будівельників республіки Івана Соболевського й Бориса Бєлікова. Іван Вікентійович був одним із засновників команди «ЗАБ», а Борис Григорович залишив після себе Палац спорту, який на сьогодні є найкращою базою ігрових видів спорту в місті на Дніпрі.
Ось уже вдесяте з ініціативи керівництва ВАТ «Трест «ЗАБ» і ректорату Запорізького національного технічного університету проводився турнір чоловічих команд, присвячений пам'яті Івана Соболевського й Бориса Бєлікова. Всю душу в організацію цих змагань вклали ветерани «ЗАБу» Анатолій Невинський і Сергій Мосієевич. Перший ще за часів Соболевського захищав кольори команди, протягом багатьох років тренує її, а торік вивів її до Суперліги українського гандболу. Мосієвич свого часу став володарем золотої медалі Спартакіади народів СРСР, нині є директором Палацу спорту тресту.
У день відкриття традиційного меморіалу сюди прийшли заслужені тренери СРСР Валентин Цапенко і Леонід Ратнер, чиї імена золотими буквами вписані в історію не тільки запорізького, але й вітчизняного гандболу. Поруч із ними під час хвилини мовчання схилили голови Яків Спекторов, Олександр Цокур, Володимир Іванов, Євгеній Горячих, Віктор Проворников, Сергій Криленко, Євген Клєхо, Леонід Меренков, Валерій Павелко... Через деякий час, за товариською вечерею в ресторані «Консул», влаштованою керівництвом ВАТ «ЗАБ», ветерани згадували не тільки керуючих трестом, чию батьківську турботу вони відчували в 60 – 70-х роках, а й першого тренера команди майстрів Анатолія Музикантова, товаришів, що рано пішли з життя, — Леоніда Пікуля, Володимира Богатикова, Віктора Шатілова, Олександра Кириченка, Геннадія Попадчука... Згодом відбувся своєрідний ритуал посвячення у ветерани тих, хто нещодавно завершив виступи за «ЗНТУ-ЗАБ», — Михайла Вінника, Ігоря Тоєчкіна, Максима Єськова.
Фаворитами меморіального турніру, як і очікувалося, стали бронзові призери чемпіонату Росії – гандболісти волгоградського «Каустика». Вони виграли головний приз уже вдруге поспіль, і організатори турніру віддали його їм на вічне зберігання.
Непогане враження справила й гра мінських армійців, наставник яких заслужений тренер СРСР і Білорусії Спартак МИРОНОВИЧ дав таку оцінку нинішньому стану українського гандболу:
— Клубам вашої країни завжди була притаманна мобільна гра, яка до вподоби її прихильникам. Щоправда, на цьому турнірі я не побачив якихось яскравих особистостей. На жаль, вони розїхалися по іншим країнам. Мабуть, є негаразди з фінансуванням місцевих команд, якщо відразу кілька гравців збірної України з’явилися у новоствореному мінському «Динамо», якому передрікають лідерство в чемпіонаті Білорусі.
Олег СИЧ, головний тренер «Портовика»:
— По закінченні минулого сезону нашу команду залишили три провідні гравці, в яких закінчився термін дії контрактів, — Андрій Шипенко, Артем Вишневський, Віктор Шкробанець, а також легіонери Григорій Благонадєждін, Ігор Поляков і Віктор М’ягков. Отже, колектив значно омолодився, і ми хотіли побачити його у грі. Першою спробою сил став міжнародний турнір у Южному, в якому ми поступилися трьом російським клубам – астраханській «Зорі Каспія» (31:35), краснодарському СКІФу (24:37) і волгоградському «Каустику» (27:34). А вже у запорізькому меморіалі був сформований кістяк команди, з’явилися награні схеми. Однак молоді бракує досвіду, тож попереду ще багато роботи. Головне, що команда існує й сповнена прагнення боротися. Ми не збираємося складати зброю навіть перед фаворитами Суперліги, якими, на мій погляд, у наступному сезоні будуть «ZTR» і «Будівельник», що поповнився кількома досвідченими гравцями. Броварський клуб зараз має нормальне фінансове підґрунтя, тож може скласти гідну конкуренцію запоріжцям. А на третю сходинку претендуватимемо ми, донеччани і «ЗНТУ-ЗАБ», який прийняв до своїх лав перспективну молодь. Суперництво буде вкрай напруженим, тим більше, що у наступному чемпіонаті, що стартує 5 вересня, скасовано матчі плей-офф.
Іван ФУЧЕДЖІ, головний тренер «Шахтаря-Академії»:
— Ми вважаємо нашу команду однією з гілок запорізького гандболу. Тому ми традиційно беремо участь у Меморіалах Соболевського і Бєлікова. Є чудова можливість зустрітися з колегами, а, по-друге, напередодні сезону ці шість ігор вкрай необхідні. До того ж із кожним роком рейтинг турніру підвищується. До речі, наступного року щось подібне й ми збираємося проводити, щоб білоруси та росіяни спочатку зустрілися на донецькій землі, а згодом – на запорізькій. Звичайно, на пік форми ми вийдемо вже у ході чемпіонату України, а зараз головне – набути зіграності. Адже після виступів за ізраїльські клуби до «Шахтаря» повернувся досвідчений голкіпер Володимир Габора, з друголігової іспанської команди – лівий півсередній Ігор Андрющенко, з Польщі – двометровий лівша Павло Никифоров. Такі надбання стали можливими з приходом на посаду президента нашого клубу серйозного менеджера Григорія Савчука, котрий працював з легендарним Ігорем Турчиним, має досвід створення конкурентоспроможних команд, пошуку потенційних спонсорів. Тепер, сподіваюся, значно поліпшиться наше матеріальне становище. Втім, на найвищу сходинку чемпіонату країни ми навряд чи замахнемось. Тут фаворитом є «ZTR», що цілком справедливо: адже Запоріжжя внесло найбільший внесок у розвиток радянського і українського гандболу. Цікаву гру має продемонструвати броварський «Будівельник». Амбіційні плани мають «ЗНТУ-ЗАБ», полтавське «Динамо», навіть київський «Авіатор», який поповнився екс-гравцем збірної України Сергієм Стецюком. Та й «Портовик», що за часів президентства Олександра Шипенка пройнявся духом перемог, теж неможна скидати з рахунку. Одним словом, чемпіонат України обіцяє бути цікавим.
Коментар Анатолія НЕВИНСЬКОГО, головного тренера « ЗНТУ-ЗАБ»:
— Для нас кожний Меморіал Івана Соболевського і Бориса Бєлікова – чудова нагода перевірити готовність команди до нового сезону. Саме заради цього ми запросили до участі в турнірі южненський «Портовик», полтавське «Динамо» і донецький «Шахтар», тобто ті клуби, які в підсумковій таблиці минулого чемпіонату розташувалися вище за нас. Донеччан ми обіграли з різницею в 13 м’ячів, полтавчан – у 12. На жаль, невдало зіграли з «Портовиком», хоча вели в рахунку 4:1, 7:4, однак потім «провалилися». Передували ми й у зустрічі з грізним «Каустиком» — 4:0, але врешті-решт клас бронзового призера російської Суперліги позначився. Потрібно ще чимало працювати, адже ми тільки один сезон відіграли в Суперлізі. Коли виступали лізі, рангом нижчій, то на пропущені п'ять голів відповідали десятьма. Там таке проходило, тут – ні…
Втім, вважаю, що ми добре підготувалися. Команда фізично спроможна витримати навантаження тривалого сезону і здатна на високому рівні зіграти два тайми. Як завжди, чудову реакцію демонструє голкіпер Євген Сапун, котрий до того ж є майстром витончених пасів у відрив і змушує бути вдвічі пильними своїх колег (на його рахунку три м’ячі). Гарне враження на мене справляють дії дебютантів Івана Бахтіна і Євгена Мельниченка. Хлопці мають чудові природні данні, є й неабияке вміння. Сподобався і вісімнадцятирічний Антон Резниченко, котрий тричі поспіль змушував капітулювати голкіперів армійської команди Мінська. У всіх перелічених гравців є велике бажання потрапити до основного складу команди, але їм не вистачає взаєморозуміння з «аборигенами». Треба внести й деякі корективи у тактику. Адже в меморіальному турнірі через проблеми зі здоров’ям не брали участі Олексій Шевченко і Євген Волобуєв. Перший уже в порядку, але ми дали йому можливість набратися сил перед чемпіонатом країни. Євген після невеличкої операції теж приступає до тренувань. У чемпіонаті України боротьбу за першість, гадаю, поведуть «ZTR» і «Будівельник» із Броварів. А решта шість клубів претендуватимуть на місця з третього по восьме.

Немає коментарів: