неділя, 26 грудня 2010 р.

Ювілеї

Альма-матер аграріїв
Того грудневого дня усі шляхи в Оріхові вели до сільськогосподарського технікуму, який відзначав своє 90-річчя.
Численні гості, переважна більшість з яких – випускники цього навчального закладу починаючи з 50-х років, почали прибувати зранку. Вони знайомилися з сучасною матеріально-технічною базою технікуму, відвідали виставки технічної та художньої творчості студентів і методичної роботи викладачів. А ближче до півдня довжелезна колона співробітників , гостей і студентів з прапором технікуму під мідь духового оркестру вирушила до оновленого районного Будинку культури, де відбулися врочисті збори та святковий концерт, присвячений знаменній даті.
Не можемо обмежитися коротенькою інформацію про цей захід, а тому наведемо кілька цікавих фактів. Якщо в 1920 році, коли на базі жіночої гімназії було створено агротехнічну профшколу, що мала два відділення – технічне й економічне, педагогічний колектив складався з 15 викладачів, то нині навчальний процес у технікумі забезпечують 57 викладачів та 11 майстрів виробничого навчання.
Знаменним для навчального закладу був 1958 рік. Тоді відбудували зруйнований під час війни головний корпус, ввели в дію новий 
триповерховий навчальний корпус, а також приєднали до технікуму школу 
рільників. Основу ж нинішньої матеріальної бази було закладено в 70 – 80-х роках минулого століття, коли були збудовані ще один навчальний корпус, гуртожитки, виробничі майстерні, машинний двір, обладнані нові кабінети 
та лабораторії.
Спортивна база технікуму вважається однією з найкращих в області: три спортивні зали (ігровий, борцівський та важкоатлетичний), відновлювальний центр, відкриті майданчики. Керівником фізичного виховання тут працює один із авторитетніших в Запорізькій області фахівців Володимир Дандик. Серед випускників технікуму – тренер футбольної команди «Металург» Андрій Глущенко, чемпіон і рекордсмен світу з гирьового спорту Дмитро Єщенко, неодноразовий призер чемпіонатів Європи та світу з класичного бодібілдингу, а нині тренер збірної України з фітнесу Сергій Клепчев, член збірної України з фут залу Валерій Легчанов, чемпіон України в естафетному бігу 4х100 м Сергій Костенко.
Сьогодні у рейтингу з організації методичної роботи колектив ОСГТ, який позаторік очолив Віктор Наранович, серед 119 аграрних вищих навчальних закладів І – ІІ рівнів акредитації посідає 24-е місце, а відділення «Механізація сільського господарства» входить до десятки кращих в Україні.
Головне ж – зі стін оріхівської кузні сільськогосподарських кадрів за час її існування вийшли майже 20 тисяч фахівців, чимало з яких стали відомими не тільки на Запоріжжі людьми. Досить назвати вченого-економіста, лауреата Державної премії СРСР, академіка М. П. Федоренка, двічі Героя Соціалістичної 
Праці І. Я. Блудова, Героїв Соціалістичної Праці О. В. Георгієва і Г. П. Ададурову, генерал-майорів І. А. Печерея та М. В. Бондаренка, генерал-полковника І. В. Штанька, колишнього генерального директора «АвтоЗАЗу» С. І. Кравчуна, депутата Верховної Ради України І скликання, заслуженого економіста України О. Ф. Білоусенка, заслужених раціоналізаторів України О. П. Попова, В. І. Нарановича та багатьох інших.
Серед тих, хто того святкового дня вітав рідний технікум з ювілеєм, вручав відзнаки і подарунки, теж чимало випускників цього навчального закладу: голова Оріхівської райдержадміністрації Віктор Ємельяненко, генеральний директор ТОВ «Агротех», депутат обласної ради Геннадій Марич, заступник голови апеляційного суду Запорізької області Сергій Гриценко, головний інженер Нікітського ботанічного саду Юрій Кравченко, тренер запорізької футбольної команди «Металург» Андрій Глущенко та інші.
У врочистостях з нагоди відзначення 90-річчя Оріхівського сільськогосподарського технікуму взяв участь заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації Станіслав Лимарчук, який від імені голови ОДА Бориса Петрова привітав педагогічний колектив закладу та студентську молодь зі знаковим святом.
Прибули привітати своїх колег голова ради директорів навчальних  закладів Запорізької області I-II рівнів акредитації, директор Запорізького педагогічного коледжу Олександр Мельник, ректор Запорізького національного університету Сергій Тимченко, проректор Таврійського державного  агротехнологічного університету Ігор Халіман, директор Запорізького інституту імені гетьмана Сагайдачного Міжрегіональної академії і управління персоналом Сергій Брильов, колеги з аграрних закладів нашої області.
Окрасою свята стали виступи учасників художньої самодіяльності технікуму та гостей – танцювального ансамблю Таврійського державного агротехнологічного університету.
Поспілкуватися з директором технікуму Віктором Нарановичем було вкрай важко, оскільки він весь час приділяв увагу гостям, але невеличке експрес-інтервю для «Запорізької правди» він погодився дати.
- Я працюю в технікумі з 1981 року. Розпочинав свій трудовий шлях на  посаді заступника начальника навчально-виробничих майстерень, потім був лаборантом, завідувачем студентським клубом, секретарем комітету комсомолу, заступником директора з адміністративно-господарської частини.
- У ювілеї не прийнято казати про проблеми, але ж вони, мабуть, є?
- Так. Наш технікум має в постійному користуванні 475 гектарів землі й 434 гектари сільськогосподарських угідь за орендованими паями. Та якщо прибуток будь-якого сільськогосподарського підприємства йде на його розвиток, то ми десь півмільйона зароблених нами гривень сплачуємо в районний бюджет – податок на додану вартість. А нам, між іншим, треба розширювати лабораторну базу. Якщо ми хочемо конкурувати з іншими навчальними закладами, що готують фахівців для нашої галузі, наші студенти мають освоювати сучасні імпортні техніку і обладнання, які зараз використовують провідні фермерські господарства. А для придбання такої техніки й обладнання потрібні чималі кошти.
- Контингент студентів технікуму не обмежується молоддю з нашої області?
- Авжеж, ні. Географія випускників охоплює Київщину, Луганщину, Донеччину, Автономну Республіку Крим, Закарпаття, інші регіони України. Це свідчення того, що наш технікум – один із провідних навчальних закладів, у чому я бачу заслугу всіх поколінь викладачів, працівників, студентів.
- Сьогодні можна було переконатися, що у вашому технікумі чудова художня самодіяльність, а особисто про Вас кажуть, що можете скласти конкуренцію столичному ректору Михайлу Поплавському.
- Тільки трішки…
- Ваша улюблена пісня?
- «Росте черешня в мами на городі».
А завершити оповідь про технікум-ювіляр, мабуть, доречно рядками з його гімну:
«Покличуть студента великі дороги
В життя на чотири світи,
Та в серці назавжди твої педагоги
І юності роки, і ти!»

На фото: вітальну адресу директорові технікуму Віктору Нарановичу вручає заступник голови облдержадміністрації Станіслав Лимарчук; виступають учасники художньої самодіяльності Оріхівського сільгосптехнікуму. 

Немає коментарів: