четвер, 4 червня 2009 р.

Спартакіади

У ТЕНЕТАХ БАЙДУЖОСТІ

Петро ГРАБЧИЛЬОВ,

головний суддя обласної спартакіади школярів

Завершилися змагання 64-ї обласної спартакіади школярів, що входить до календаря масових спортивних заходів обласного управління з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України.

Нинішня спартакіада, яку без перебільшення можна вважати «малими олімпійськими іграми» Запорізької області, як і попередні, мала й свої позитивні особливості, й… «білі плями». Насамперед, слід сказати, що змагання проводилися в три етапи: перший – у загальноосвітніх закладах, другий – у районах та містах, заключний – обласні фінали, організації й проведенню яких активно сприяли тренерсько-викладацькі склади п’яти дитячо-юнацьких спортивних шкіл – обласної, пологівської, гуляйпільської, мелітопольської № 2 і запорізької № 4, СДЮШОР № 3 з гандболу, Молочанського ДЮКФП. Велику допомогу надало й управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації, яке профінансувало витрати на суддівство.

Загалом протягом навчального року було проведено 24 турніри з 10 видів спорту. Наймасовіше та найяскравіше пройшли змагання з легкоатлетичного кросу в Молочанську, з волейболу, допризовної підготовки та легкої атлетики – в Запоріжжі, з баскетболу – в Гуляйполі, з міні-футболу – в обласному центрі та Василівці.

Традиційно велику увагу підготовці учнів до спартакіадних змагань приділили педагогічні колективи шкільних і позашкільних закладів Хортицького, Ленінського, Жовтневого і Комунарського районів Запоріжжя. Саме в такій послідовності їхні збірні розташувалися у чільному квартеті підсумкової таблиці загальнокомандного заліку обласної спартакіади школярів серед районів Запоріжжя і міст області. Успіх юним хортичанам і ленінцям гарантували як участь у всіх 13 видах програми, так і призові місця відповідно в шести і восьми з них. Збірна Хортицького району є переможцем спартакіади з допризовної підготовки юнаків, змагань з легкої атлетики та «Стартів надій», а команда Ленінського району виграла юнацькі гандбольний і баскетбольний турніри. Жовтневий район пишається перемогами своїх волейболісток і баскетболісток, але не виставив команду з настільного тенісу. Юним комунарцям не було рівних на трасі легкоатлетичного кросу, в турнірах з міні-футболу та настільного тенісу, але на теренах району не знайшлося шахістів.

У підсумковій таблиці змагань серед районів області призові місця посіли команди Пологівського, Гуляйпільського та Новомиколаївського районів. Школярі Пологівщини святкували перемоги в обох гандбольних турнірах, змаганнях із шахів, настільного тенісу та допризовної підготовки юнаків, гуляйпільські дівчата виграли баскетбольний турнір, а новомиколаївці – легкоатлетичний крос. Компанію цим збірним у першій четвірці склали школярі Вільнянщини. Останнє ж, двадцяте місце цілком закономірно посіли представники Великобілозерського району, які взяли участь лише у міні-футбольному турнірі.

Не можна сказати, що зменшилася зацікавленість школярів до традиційних заходів, що входять до програми спартакіадних змагань. Та, на жаль, до неймовірних розмірів зросли байдужість, інертність, халатність окремих освітянських чиновників на місцях, що відповідають за цю ділянку роботи. А чим іншим пояснити той факт, що, приміром, школярі Бердянська взагалі проігнорували всі без винятку спартакіадні старти.

Злий жарт із організаторами спартакіади зіграли й некомпетентні, необдумані циркуляри з вищих інстанцій щодо видів програми, пов’язаних із бігом на витривалість, швидкість, метаннями м’яча й гранати. В підсумку змагання з легкої атлетики проводилися за урізаною програмою, зокрема, з неї були виключені метання та біг на 400 і 800 метрів. Теж саме стосується й спартакіади з допризовної підготовки юнаків, яка пройшла без бігу на 3 000 м, плавання та кульової стрільби. До речі, якщо раніше ця спартакіада за участю команд майже всіх районів і міст області тривала три дні, то нині її програма була розрахована на один день. Та навіть ця обставина не стимулювала приїзд до Запоріжжя юних допризовників із Бердянська, Токмака, Великобілозерського, Веселівського, Куйбишевського та Якимівського районів.

До «Стартів надій» не доїхали школярі тих же Бердянська, Токмака, Енергодара і Мелітополя. Проігнорували цей популярний захід і всі сільські райони області. Незрозуміло, що ж завадило керівникам відділів освіти згадуваних регіонів відрядити свої команди до обласного центру.

Колись серед сільських школярів дуже популярними були змагання з гандболу. Нині ж у них взяли участь лише по три команди хлопців і дівчат із Новомиколаївського, Оріхівського та Пологівського районів. Тож є неприваблива перспектива, що вже наступного року цей вид спартакіадної програми може піти в небуття.

Між іншим, за офіційними свідченнями Міністерства охорони здоров’я України захворюваність дітей шкільного віку протягом останніх десяти років зросла на 27 відсотків, а умовно здоровими на сьогодні можна вважати лише 7 відсотків учнів. Тривалість навчального дня становить 10 – 13 годин на добу, звідси й хронічна втомлюваність, і зменшення життєвої ємкості легенів… Тож, мабуть, не варто доводити, що позакласна й позашкільна робота повинна мати активний характер. І найкращий засіб сприяння цій активності – спартакіадні старти.

Якщо ж симптом байдужості освітянських чиновників не буде подоланий, це негативно позначиться на організації та проведенні наступної обласної спартакіади школярів, яка присвячуватиметься 65-річницй Перемоги у Великій Вітчизняній війни.

Немає коментарів: