
Бажаємо гарту, натхнення, нових звершень!
Сподіваємось, що Президент країни, якому наш народ висловить довіру на виборах, ваажатиме своїм священним обовязком створення належних умов для розвитку фізтичної культури та спорту в Україні!
Фізична культура і спорт в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах Запорізької області
Аркадій КОПЕЛІОВИЧ
Анатолій ВЛАСОВ (фото)
Минулої суботи на Центральному міському пляжі Запоріжжя почав функціонувати «Клуб дитячого плавання», ініційований Фондом підтримки молодіжного та олімпійського плавання Дениса Силантьєва і Яни Клочкової за підтримки благодійного фонду «Патріот Запоріжжя» та сприяння Запорізької міської ради.
Важко навіть оцінити актуальність цієї події. Адже останнім часом через низьку культуру плавання і відсутність загальнодоступних плавальних басейнів в Україні зменшилася кількість дітей, що вміють плавати. Водночас усе частіше трапляються нещасні випадки на воді, які призводять до загибелі двох з половиною тисяч людей щорічно. Мета ж клубу, створеного заслуженими майстрами спорту Денисом Силантьєвим і Яною Клочковою, — популяризація плавання, пропаганда здорового способу життя, навчання дітей віком від 6 до 12 років техніці плавання та правилам безпечного поводження на воді. Головне ж, заняття проводяться безкоштовно, що само по собі є приємним нонсенсом за часів фінансової кризи.
— Перший «Клуб дитячого плавання» почав нещодавно функціонувати на відкритій воді в Києві, — розповів на прес_конференції президент Фонду підтримки молодіжного та олімпійського плавання Денис Силантьєв. — Наша мета – впровадження обов’язкових уроків плавання у шкільну програму, і «Клуби дитячого плавання» – це впевнений крок на шляху до неї. Ми хочемо максимально використати теплі серпневі дні для проведення занять на відкритій воді. Це неодмінно допоможе дітям швидше адаптуватись до водної стихії, перебороти власний страх перед глибиною, наші тренери завжди зможуть допомогти і професійно навчити плавати. Восени ми плануємо перейти до стаціонарних басейнів, тому сподіваємось на підтримку місцевої влади, громадських організацій та благодійних фондів. Проект, який стартує сьогодні, є дуже важливим, оскільки ми прагнемо не тільки навчити дітей плавати, а й допомогти малозабезпеченим сім’ям Запоріжжя, попередити бездоглядність і безпритульність дітей.
— Ми вдячні всім, хто відгукнувся на нашу ініціативу та підтримав благородну справу, яка покликана навчити дітей плавати, адже ми переконані, що це так само важливо, як і ходити, — підтримала Дениса Силантьєва чотириразова олімпійська чемпіонка Яна Клочкова. — Сьогодні ми акцентуємо увагу саме на роботі з дітьми, адже вони – наше майбутнє, й тільки від нас залежить, яким воно буде. Хто знає, можливо, серед вихованців «Клубу дитячого плавання» є майбутні чемпіони... На сьогодні вітчизняне плавання не може конкурувати з країнами – законодавцями мод у цьому виді спорту. У нас немає басейнів, достатньої кількості фахівців. І ті досягнення українських плавців, що мали місце попередніх років, — просто нонсенс. На жаль, більшість людей, які сьогодні знаходяться при владі в Україні, не переймаються проблемами спорту. Їм би взяти приклад з російських колег. Наші сусіди будують басейни, створюють належні умови для спортсменів, які захищають честь країни на міжнародній арені, а ті відповідають на цю турботу вагомими здобутками. Коли в Президента Росії Дмитра Медведєва запитали, як він ставиться до плавання, він відповів: «Кожного ранку я пропливаю два кілометри». Мабуть, це про щось свідчить…
Денис Силантьєв і Яна Клочкова не займаються піаром своїх накреслень, а втілюють їх у життя конкретними ділами. У Запоріжжі вони провели майстер-клас із першими членами «Клубу дитячого плавання». Після невеличкої розминки на піску діти під наглядом уславлених спортсменів здійснювали свої перші запливи на обладнаних паралельно берегу кількох водних доріжках. Ми попростили поділитися враженнями одну з них – шестикласницю гімназії № 8 Наталку. Між іншим цей начальний заклад знаходиться в Космічному мікрорайоні, що знаходиться на значній відстані від Центрального пляжу міста. Але ця обставина аніскільки не засмучує Наталку та її батька, який і записав дівчинку до «Клубу дитячого плавання».
— Я маю навички плавання, — каже Наталка. – Але мені дуже хочеться навчитися плавати на спині.
Постійно з дітьми займатимуться кваліфіковані тренери, зокрема перший наставник Дениса Силантьєва Сергій Проняєв. Засновники «Клубу дитячого плавання» планують, що він функціонуватиме на Центральному пляжі Запоріжжя до 30 серпня щодня, від 10-ї до 17-ї години. Цього часу достатньо, щоб заняття відвідали п’ять груп по 15 дітей в кожній. За шість – сім днів діти адаптуватимуться на воді, не боятимуться занурювати голову, навчаться пропливати 25-метрову відстань вільним стилем або на спині. Нагадуємо, що уроки є безкоштовними. Попередній запис за телефоном 8-067-222-48-08.
Не можемо не зняти шляпу перед «Містером Батерфляєм» і «Золотою рибкою», як з легкої руки журналістів називають Дениса Силантьєва і Яну Клочкову. Але не виключено, що вже восени проблему переходу «Клубу дитячого плавання» в стаціонарні басейні в Запоріжжі буде важко вирішити. Щоправда, начальник управління з питань фізичної культури та спорту Запорізької міської ради Віктор Степаненко налаштований оптимістично:
— Відбулася зустріч Дениса Силантьєва із заступник міського голови Олександром Кузьміним і начальником управління освіти ти науки Дмитром Секиринським. Досягнуто домовленості, що з початком навчального року муніципальні басейни «Байкал» і «Салют» в дообідній час прийматимуть для безкоштовного навчання плаванню учнів 1 – 3-х класів загальноосвітніх шкіл.
Що ж, добре, що є така домовленість. Але ж мова йде про юних мешканців обмеженої вікової групи лише двох районів обласного центру – Комунарського та Заводського. А як бути їхнім одноліткам з решти районів Запоріжжя, і тим більше членам «Клубу дитячого плавання» віком від 10 – 12 років? Розраховувати, що їх приймуть басейни «Спартак-КПУ» і Школи вищої спортивної майстерності, не доводиться. Перший завантажений як групами СДЮШОР з плавання «Спартак», так і для організації навчального процесу в Класичному приватному університеті, другий слугує виключно спорту великих досягнень. А про басейн «Славутич», що має статус приватної споруди, взагалі мріяти не доводиться: місячний абонемент для батькам вихованців СДЮШОР з плавання та стрибків у воду коштує понад 200 гривень. Коментарі, як кажуть, зайві.
Щоразу, буваючи у Вільнянському районі, мимоволі ловлю себе на думці: який же правильний вибір зробили в 30-х роках минулого сторіччя дирекція й профком моторобудівного заводу (тоді він носив ім'я начальника Головного управління авіаційної промисловості СРСР Петра Баранова), заснувавши в селі Вільноандріївці здравницю для родин заводчан і піонерський табір. Місцевість - мальовнича: на 40 гектарах розкинувся лісовий масив, поруч плавно несе свої води Дніпро, а повітря буквально п'янить...
Тут же багато років тому знайшов притулок спортивно-оздоровчий табір «Маяк» СК «Мотор Сич», мешканцями якого в літні місяці стають вихованці СДЮШОР з плавання та стрибків у воду, а також центральних секцій заводського спорткомплексу. Вони приїжджають не тільки заради того, щоб любуватися тутешніми пейзажами й вдихати хвойний аромат, - їх чекають щоденні тренування, що допомагають і зберегти спортивну форму, і закласти фундамент на черговий спортивний сезон.
— Протягом літнього періоду в «Маяку» проходять оздоровлення близько 150 юних спортсменів, — засвідчує завідувач табором Андрій Задорожний. – Окрім плавців і стрибунів у воду, таку можливість мають боксери, футболісти, а також вихованки нашої підшефної СДЮШОР № 3 з гандболу. 21-денне перебування в таборі обходиться батькам дітей лише в 150 гривень, тобто в символічну суму. Усе це завдяки тому піклуванню, яке приділяє правління й профспілковий комітет ВАТ «Мотор Січ» соціальній сфері. Юні спортсмени тренуються й оздоровлюються в унікальних умовах ландшафту прибережної смуги, яку утворюють величезний сосновий бір і Дніпро.
Ми побували на двосторонній грі юних гандболісток, з якими працюють тренери Микола Оболонін і Тетяна Радько. До послуг майбутніх майстринь стрімкого м’яча – спеціалізований гандбольний майданчик з європокриттям, саме той, на якому закладають фундамент майбутніх перемог гандболісти чоловічої команди "Мотор-ЗНТУ-ЗАБ".
Бачили ми й тренування юних стрибунів у воду, з якими займалася заслужений тренер України Ірина Журавльова.
— Мої підопічні, — розповідає Ірина Володимирівна, — учні першого і другого спеціалізованих класів спеціалізованої школи фізкультури № 18. Стрибками у воду вони займаються протягом двох – трьох років, уже дебютували у всеукраїнських змаганнях. Майбутніми «зірочками», вважаю, можуть стати Даша Яковенко, Антон Свирський, Євген Науменко, Валерія Галантюк, Христина Пилипенко. Знаходження в спортивно-оздоровчому таборі – ідеальний варіант підготовки: діти дотримуються режиму дня, п’ять разів на день харчуються, чого не кожна сім’я може забезпечити, я вже не кажу про тренування в умовах тутешнього цілющого повітря.
Фото Анатолія ВЛАСОВА